Šafrani nisu samo vjesnici proljeća i neki cvjetaju ujesen i pripadaju obitelji Iridaceae (perunike).
Začinsku vrstu Crocus sativus, pitomi šafran, pred puno tisuća godina stvorili su vjerojatno ljudi na Kreti iz njemu najbliže vrste Crocus cartwrightianus. Njegov nastanak još uvijek je obavijen enigmom jer se u Iranu uzgaja više tisuća godina, no i u to doba postojale su trgovačke veze među narodima.
Kod razlikovanja vrsta šafrana posežemo za nizom malenih detalja. Izgled gomolja je bitan za neke vrste, pozicija prašnika u odnosu na vrh tučka, ali svima je oku najugodnije promatranje šara na laticama.
Crocus biflorus Mill. ssp. weldenii (Hoppe et Fürnr.) K. Richt. endemska je podvrsta C. biflorus. Naziva se prugasti šafran ili Weldenov podlesak, po karakterističnim tankim prugama koje su daleko tanje od izraženih tamnoljubičastih pruga vrste C. variegatus, išarani šafran. Postoje više formi ove podvrste. Fotografiran je na Vidovoj gori na Braču u veljači.
Crocus vernus (L.) Hill, proljetni šafran je svima najpoznatija i vrlo česta vrsta. Tučak je razdijeljen na režnjeve, a režnjevi su kraći od prašnika. Ovo je najčešća vrsta kontinentalnih šuma i fotografiran je na Velebitu.
Crocus heuffelianus Herb., Heuffelov šafran se lako razlikuje od proljetnog šafrana po karakterističnim tamnoljubičastim šarama u obliku srca, slova V ili znaka Batmana odnosno šišmiša. Režnjevi njuške tučka su jednako dugi kao i prašnici ili duži. Fotografiran je na Žumberku gdje ga nalazimo u impresivnom broju.