Krema cupuaçu, palmarosa i lavanda za zrelu i suhu kožu

Kako napraviti prirodnu kremu u kućnoj radinosti koja će zadovoljiti glavna tri zahtjeva: djelovanje, osjećaj na koži i miris? Pripremite svoje čašice i žličice, jer ova krema ispunjava sva očekivanja.

Ova mekana i mirisna krema koja hrani i zaglađuje kožu zadovoljit će različite tipove kože, ne samo zrelu i suhu (iako je namijenjena ciljano za tu vrstu). Fitosteroli maslaca cupuaçua nahranit će čak i vrlo suhu kožu, dok će njegov čokoladni miris utjecati na krajnju mirisnu kreaciju. Biljna ulja su pomno odabrana da se koži pruži pravi koktel mikronutrijenata: karotenoidi, palmitoleinska, α-linolenska, γ-linolenska i erucična kiselina regeneriraju kožu i djeluju protuupalno. Glatkoću kreme naglašava i emolijens/pojačivač apsorpcije Cetiol C5. Zbog njegovog prisustva ova krema djeluje kao dobar primer – priprema kožu za bolje nanošenje i dulje trajanje dekorativne kozmetike. I na kraju, odabrani hidrolat palmarose i eterična ulja palmarose i lavande ne samo da dobro regeneriraju i umiruju kožu, nego i pružaju kremi vrlo ugodan, diskretni cvjetni miris.

Uvijek birajte samo kvalitetne sastojke za izradu svojih kozmetičkih pripravaka. Također, ako želite krajnji rezultat da bude baš kako treba biti, nemojte koristiti previše alternativnih sastojaka. Na primjer, lavandin klon super ili klon abrial su odlična eterična ulja, no ako se koriste u ovoj kremi, krajnji miris neće biti toliko ženstven i ugodan. Odaberite finu, pravu lavandu, koja će u kombinaciji s palmarosom dati najbolji mogući rezultat, u mirisu i djelovanju.

OPĆENITO: PRIPREMA, HIGIJENA, MATERIJALI

Ako ste početnici u izradi kozmetike u kućnoj radinosti, bilo bi dobro da prvo saznate osnovne informacije o prirodnoj kozmetici te da proučite opće upute izrade.

Korisne i detaljne tekstove možete pronaći na sljedećim poveznicama:

PRIBOR POTREBAN ZA IZRADU

Za izradu ove kreme trebat će vam sljedeći pribor:
  • 2 kemijske čašice (obje volumena 100 ml ili jedna od 100 ml i jedna od 150 ml)
  • Precizna vaga s korakom od 0,01 gram
  • Žličice
  • Nož za rezanje emulgatora (i eventualno maslaca)
  • Vodena kupelj (pogledajte kako improvizirati vodenu kupelj)
  • Hladna vodena kupelj (posuda s hladnom (ne ledenom) vodom)
  • Termometar (digitalni ili klasičan alkoholni termometar koji mjeri temperaturu do 100 – 120 °C)
  • Lončić s poklopcem za krajnji proizvod – kremu
  • Papirnati ručnici
Improvizirana vodena kupelj

POPIS SASTOJAKA

OPIS SASTOJAKA

Maslac cupuaçu
Maslac koji se brzo upija i ima ugodan miris po finom pralineu, bogat je hranjivim fitosterolima i protuupalnim polifenolima. Kombinacija tih sastojaka čini maslac cupuaçu dobrim izborom za njegu zrele, suhe kože s borama, ali i oštećene, osjetljive kože. Koristi se u kremama i balzamima kojima daje posebnu glatkoću. Djeluje kao pseudoemulgator a emulzije s cupuaçu maslacem budu gušće i stabilnije.
Prijedlozi korištenja: hranjive kreme za zrelu kožu, balzami i kreme za njegu tijela, balzami za njegu usnica, njega kože nakon sunčanja, depilacije ili brijanja, pakunzi za kosu i bradu.

Pročitajte više o maslacu cupuaçu.

Biljno ulje pasji (vučji) trn – CO2 ekstrakt sjemenki
Skupo ulje kod kojeg se ističe udio karotenoida, palmitoleinske i α-linolenske kiseline. Ovo je jedno od najboljih ulja za anti-age uljne serume. Zbog bogatstva karotenoida (kod CO2 ekstrakta), ulje je odlično za njegu kože tijekom i nakon sunčanja. Zbog narančaste boje, u pripravcima se treba koristiti s drugim uljima neutralne boje. Dobro se upija u usporedbi s drugim uljima za suhu kožu (plod divlje ruže, argan).
Prijedlozi korištenja: anti-age kozmetika (serumi, kreme), kozmetika za njegu kože tijekom i nakon sunčanja, oštećena koža, umorna koža bez sjaja i elastičnosti, pomoć kod strija.

Pročitajte više o ulju pasjeg trna.

Biljno ulje crni ribiz, sjemenke
Poput noćurka i boražine, razlog ljekovitosti ovog ulja je γ-linolenska kiselina. Srednje je upojnosti, koža je nakon nanošenja glatka i nahranjena. Ulja bogata γ-linolenskom kiselinom se koriste za njegu jako suhe kože, za intenzivnu regeneraciju kože ali i za njegu kože pacijenata s atopijskim dermatitisom, seboroičnim dermatitisom i psorijazom. U klasičnom maslacu za njegu kože atopičara (shea maslac i biljno ulje noćurka), ulje noćurka se može zamijeniti uljem sjemenki crnog ribiza.
Osim kod atopije, ulja bogata γ-linolenskom kiselinom poznata su po dobrom djelovanju na zrelu kožu s borama. Omekšavaju kožu, jačaju elasticitet, a istovremeno protuupalno djelovanje pomaže ukoliko je koža i oštećena ili osjetljiva.
Prijedlozi korištenja: uljni serumi i kreme za oštećenu i osjetljivu kožu kao i zrelu koža s borama, pomoć kod crvenila i svrbeži kože, krema za područje oko očiju, njega oštećenih i krhkih noktiju, njega kose.

Pročitajte više o ulju sjemenki crnog ribiza.

Biljno ulje bijela limnanta
Izrazito stabilno ulje koje se koristi kao zamjena za ulje (vosak) jojobe. Nerafinirano ulje limnante je intenzivnog mirisa, pa se na tržištu većinom pronalazi rafinirano ulje. Odlične glatke teksture analogne ulju jojobe. Prisustvo erucične kiseline ga čini uljem izbora za njega kose, ali i njega suhe kože, usnica i područja oko očiju. Kod izrade dekorativne kozmetike s pigmentima dobro je uvijek dodati ulje limnante jer omogućuje bolju raspodjelu pigmenata po koži.
U uljnim serumima daje koži svilenkasti, nemasni osjećaj i visoku glatkoću.
Prijedlozi korištenja: uljni serumi za lice za sve tipove kože, dekorativna kozmetika, balzami za usnice, balzami i maslaci za masažu, pakunzi za kosu, kreme za njegu svih tipova kože.

Pročitajte više o biljnom ulju bijele limnante.

Cetiol C5
Pojačivač apsorpcije i emolijent, bistra je tekućina bez mirisa. Ubrzava prodor biljnih ulja u kožu i ostavlja lagani, glatki, baršunasti osjećaj na koži – to je njegova najveća prednost u odnosu na druge pojačivače apsorpcije. Zbog „silikonskog“ efekta često se koristi za suha ulja te za njegu kose koju ne masti a daje sjaj.
Dodaje ga se 3-20% u kozmetičke pripravke.
Prijedlozi korištenja: uljni serumi za njegu lica i kose, kreme za lice i tijelo, balzami za usnice i tijelo, dekorativna kozmetika.

Cetiol C5 je sastojak i ljetne kreme.

Pročitajte više o pojačivaču apsorpcije i emolijentu Cetiolu C5.

Olivoil emulsifier
Prirodni emulgator koji daje blage, njegujuće kreme mekane i glatke konzistencije. Prvi je izbor za izradu emulzija za osjetljivu kožu.
Dodaje ga se 5-10% za izradu emulzija.

Pročitajte više o Olivoil emulgatoru.

Hidrolat palmarosa
Možda najpoznatiji kao hidrolat koji se koristi za izradu dezodoransa i pripravaka protiv gljivičnih infekcija, hidrolat palmarose je puno više od toga. Može se koristiti za sve tipove kože, a često je (poput eteričnog ulja palmarose) prisutan u prirodnim pripravcima za zrelu ili oštećenu kožu. Miris je cvjetni, koji podsjeća na ružu.

Biljni glicerol
Gusta, viskozna potpuno prozirna tekućina koja konzistencijom podsjeća na med i bez ikakvog je mirisa. Dobar humektans, odnosno daje koži vlažnost i mekoću, a sam po sebi je gotovo protuupalan spoj. Osim u tonike, dodaje se u emulzijske sustave, gelove za tuširanje i šampone, maske i pilinge, gelove, uglavnom posvuda gdje se nalazi i vodena faza. Zbog svojeg slatkog okusa često se dodaje u paste za zube.

Pročitajte više o glicerolu.

Laminaria digitata ekstrakt
Ekstrakt alge Laminaria digitata (kombu) u glicerolu. Nenametljivog mirisa, sadrži visok udio organskih spojeva joda, nutritivnih elemenata u tragovima te zaštitnih složenih polisaharida. Štiti, vlaži i regenerira kožu, ublažuje pojavu bora i potiče čvrstoću kože pomoću sinteze kolagena.
U pripravcima se dodaje 2-5%
Prijedlozi korištenja: kreme za njegu zrele kože s borama, kreme za područje oko očiju.

Pročitajte više o ekstraktu Laminaria digitata i ostalim zanimljivim aktivnim tvarima u kozmetici.

Konzervans Geogard 221/Cosgard
Mikrobiološki konzervans, iako je sintetski, odobren je za korištenje u eko- kozmetici. Ima protugljivično i antibakterijsko djelovanje širokog spektra. Sprječava kvarenje kozmetičkih pripravaka koji sadrže vodu.
Pročitajte više o konzervansu Geogard 221.

Eterično ulje lavanda
Poznato blago, neškodljivo i ljekovito eterično ulje. Regenerira kožu, umiruje nadraženu i osjetljivu kožu. Odlično je ulje kod opekotina (i od sunca), uboda insekata, malih porezotina i ranica. Ako odaberete samoniklu visokogorsku lavandu, uživat ćete u njenom blagom cvjetnom slatkastom mirisu.

Pročitajte više o eteričnom ulju lavande.

Eterično ulje palmarosa
Eterično ulje koje se često spominje u kontekstu dezodoransa i gljivičnih infekcija. Ovo ulje je također odlično i za njegu svih tipova kože jer dobro regenerira i njeguje. Cjenovno je vrlo povoljno, a mirisom podsjeća na ružu, što ga dodatno čini vrlo popularnim uljem u kozmetici.

Pročitajte više o eteričnom ulju palmarose.

Eterično ulje palmarose koristi se i u formulaciji za dezodorans.

U pravilu ne preporučujemo proizvođače, trgovačke marke i prodajna mjesta pribora i sirovina za izradu prirodne kozmetike.

Ukoliko naiđete na preporuku (poveznicu na proizvod, trgovački naziv, prodajno mjesto), to je isključivo naša dobronamjerna sugestija za koju Plantagea nije plaćena.

Ukoliko u preporuke uključimo i naše partnere (partnerski ili affiliate marketing), to ćemo i naglasiti kako biste znali da se radi o plaćenoj reklami.

Broj sastojaka

12

Vrijeme izrade

30 minuta

Trošak materijala

25,32 kuna ≈ 3,36 €
(Ovo je preporučeni trošak materijala, krajnji iznos ovisi o odabranim proizvođačima/prodavačima sirovina)

FORMULACIJA ZA 50 GRAMA KREME

Za zamjenske sastojke pogledajte popis niže*
FazaSastojak%Masa [g]
A
(masna faza)
Maslac cupuaçu*5,00 %2,50 grama
Biljno ulje pasji (vučji) trn – CO2 ekstrakt sjemenki*1,00 %0,50 grama
Biljno ulje crni ribiz5,00 %2,50 grama
Biljno ulje bijela limnanata9,00 %4,50 grama
Cetiol C5*5,00 %2,50 grama
Olivoil emulgator*8,00 %4,00 grama
B
(vodena faza)
Hidrolat palmarosa*58,70 %29,35 grama
Biljni glicerol*2,00 %1,00 gram
C
(dodaci)
Laminaria digitata ekstrakt* 5,00 %2,50 grama
Konzervans Geogard 221/Cosgard0,60 %0,30 grama
Eterično ulje lavanda0,50 %0,25 grama
(otprilike 10 kapi)
Eterično ulje palmarosa*0,20 %0,1 gram
(otprilike 4 kapi)

OPIS IZRADE

  1. Izvažite fazu A (masnu fazu – maslac, biljna ulja, Cetiol C5 i emulgator) u jednu staklenu čašicu. (Napomena 1 i 2)
  2. Izvažite fazu B (vodenu fazu – hidrolat i glicerol) u drugu staklenu čašicu. Promiješajte kako bi se glicerol otopio.
  3. Stavite obje čašice u vodenu kupelj i zagrijavajte dok obje faze ne dosegnu oko 70 °C. (Napomena 3)
  4. Kada temperatura dosegne 70 °C, izvadite obje čašice iz vodene kupelji. Polako ulijevajte fazu B (vodenu fazu) u fazu A (masnu fazu), istovremeno neprekidno miješajući žličicom.
  5. Miješajte otprilike 3-4 minute, dok se smjesa ne emulgira. (Napomena 4)
  6. Nastavite miješati i stavite čašicu u hladnu vodenu kupelj (lončić s hladnom (ne ledenom!) vodom). Miješajući, ostavite čašicu u hladnoj kupelji još otprilike 1-2 minute.
  7. Izvadite čašicu iz hladne vodene kupelji, malo pobrišite vanjsku stijenku čašice te je položite na vagu. Vrijeme je za dodatke.
  8. Uz pažljivo vaganje, odmjerite svaki dodatak (ekstrakt Laminaria digitata, konzervans, eterična ulja). Nakon svakog zasebnog dodatka, promiješajte kremu žličicom.
  9. Nakon što ste dodali sve sastojke, još jednom dobro promiješajte kremu i ulijte je u kozmetički lončić.
  10. Lončić nemojte još zatvarati, ostavite ga otvorenim sve dok se krema u potpunosti ne ohladi. (Napomena 5)
Mjerenje temperature tijekom izrade

NAPOMENE

  1. Ukoliko koristite čašice različitih volumena (100 i 150 ml), masnu fazu odvažite u veću čašicu.
  2. Emulgator se treba odrezati nožićem na potrebnu količinu. Dolazi u obliku voskastog bloka koji se lako reže, čak i na vrlo tanke listiće. Maslac cupuaçu ćete možda isto trebati vaditi iz posudice u kojoj se pakiran pomoću nožića (pogotovo ako ga inače držite na hladnom mjestu).
  3. Mali trik kod mjerenja temperature: kada vidite da se emulgator otopio uronite termometar u čašicu s hidrolatom (pazite da je termometar dobro dezinficiran alkoholom). Ostavite obje faze/čašice u vodenoj kupelji dok temperatura hidrolata ne dosegne 70 °C.
  4. Vrijeme potrebno da se smjesa emulgira može se razlikovati ovisno o raznim parametrima (krajnja temperatura, temperatura prostorije, veličina čašica, sirovine, pa čak i nadmorska visina). Najbolji način za prepoznati da je emulzija spremna za hladnu kupelj je vizualno: dok miješate, na početku procesa ćete na stijenkama čašice vidjeti da su masna i vodena faza razdvojene. Nakon nekoliko minuta te dvije faze se spajaju i emulzija blago mijenja boju odnosno postaje svjetlija.
  5. Dobra praksa za hlađenje i spremanje kreme je: nakon što ulijete kremu u lončić, ostavite je da se u potpunosti ohladi bez zatvaranja lončića, nakon toga zatvorite lončić poklopcem i ostavite još nekoliko sati (ili preko noći) na sobnoj temperaturi. Nakon toga, ukoliko želite, kremu možete spremiti u hladnjak.

*ZAMJENSKI (ALTERNATIVNI) SASTOJCI

Maslac cupuaçu
Smisao ove kreme je upravo maslac cupuaçu koji joj daje hranjivost ali i glatkoću, te suptilnu mirisnu podnotu. Zamijeniti ga možete shea maslacem, no krema će biti malo drugačije konzistencije. Dobra zamjena je i Phytosteryl Macadamiate, koji će također dati dodatnu hranjivost kremi.

Biljno ulje pasji (vučji) trn – CO2 ekstrakt sjemenki
Umjesto CO2 ekstrakta sjemenki, možete koristiti i pulpu pasjeg trna (u formulaciji udio je samo 1% što je dovoljno malo da krema ne bude previše narančasta, čak i za pulpu pasjeg trna). U nedostatku pasjeg trna, možete koristiti neko drugo ulje bogato karotenoidima (buriti, piqui, plod divlje ruže…)

Cetiol C5
Kao i maslac cupuaçu, ovaj sastojak je dosta važan kako biste dobili baš onakvu kremu kakvu je ova formulacija namijenila. Umjesto Cetiola C5 možete koristiti Natura Plantsil (INCI: Hydrogenated Ethylhexyl Olivate and, Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables).

Olivoil emulsifier
Olivoil emulsifier se može zamijeniti emulgatorom Olivoil avenat. Više o Olivoil emulgatorima.

Hidrolat palmarosa
Očigledna zamjena hidrolata palmarose je hidrolat ruže.

Biljni glicerol
Ako želite, glicerol možete i izbaciti iz formulacije (u tom slučaju dodajte još jedan gram hidrolata na 50 grama kreme). Razlika u kremi s i bez glicerola je zanemariva. Eventualna zamjena je Glycoin® natural (INCI: Glyceryl Glucoside, Aqua).
Formulacija nije ispitana s natrij-PCA i Lactilom, nema garancije da li bi krema uspjela s tim sastojcima.

Laminaria digitata ekstrakt
Teoretski, ovaj sastojak bi se mogao zamijeniti s bilo kojim tekućim kozmetičkim dodatkom koji se sastoji od ekstrakta biljke u glicerolu. Naravno, svi takvi sastojci nisu ispitani u ovoj formulaciji, pa eksperimentiranje je na vlastitu odgovornost.
Dobra (i isprobana) zamjena je Liftonin®-Xpert (INCI: Bulbine Frutescens Leaf Juice, Pentylene Glycol, Citric Acid).

Eterično ulje palmarosa
Eterično ulje palmarose možete zamijeniti eteričnim uljem ruže, pogotovo ako ste hidrolat palmarose zamijenili hidrolatom ruže. Tada dobivate pravu luksuznu (i skupu!) kremu.

NAMJENA

Krema je namijenjena zrelu, suhu kožu s borama.

Kod suhe kože, koristite je samostalno kao dnevnu kremu ili kao noćnu kremu nakon seruma. Zbog svojih sastojaka, krema se može koristiti i kao primer (zaglađuje kožu i priprema je za nanošenje dekorativne kozmetike).

Kod normalne ili mješovite kože, koristite je kao noćnu kremu.

Prijedlog korištenja za normalnu kožu: koristite je kao noćnu kremu, a kao dnevnu njegu isprobajte ljetnu kremu s karotenoidima.

Ovo je i odlična krema za suhu i oštećenu kožu na rukama.

KORIŠTENJE

Kremu nanesite na čistu kožu lica, vrata i dekoltea. Lagano umasirajte dok se u potpunosti ne upije. Može se nanositi u kombinaciji s gel ili uljnim serumima i tonicima, tada prvo nanesite tonik, zatim serum a nakon toga kremu.

ČUVANJE I ROK TRAJANJA

Kremu treba čuvati na hladnom i tamnom mjestu. Procijenjeni rok trajanja je oko 6 mjeseci u hladnjaku i oko 3 mjeseca izvan hladnjaka.

Uzmite u obzir da rok trajanja ovisi u o uvjetima čuvanja.

UPOZORENJA

Kremu nemojte nanositi na oštećenu kožu. Izbjegavajte područje oko očiju.

Uvijek napravite test prije korištenja svakog novog kozmetičkog pripravka, naročito ako imate osjetljivu kožu. Malu količinu kreme nanesite na unutarnju stranu lakta ili na zapešće i dobro utrljajte. Pratite reakcije kože tijekom 24 sata. Ukoliko se ne pojave nikakve nepoželjne reakcije, kremu možete koristiti.

Gotova krema

DODATNO

Možda ste primijetili da se kod potrebnog pribora i kod uputa za izradu kreme ne spominje kozmetički mikser. On zaista nije potreban da bi krema dobro ispala, sasvim je dovoljno ručno miješanje žličicom. Naravno, ako ga želite koristiti, možete.

Formulacija i mase sastojaka su namijenjene za kremu od 50 grama, no kod izrade uvijek malo gubite i krajnja masa kreme koju ćete izliti u lončić neće biti 50 grama, već nekoliko grama manje. Ako želite iz nekog razloga napraviti proizvod koji je točno 50 grama, tada povećajte količinu svake sirovine za 10%.

Kod vaganja i baratanja sirovinama, ne zaboravite da će urednost doprinijeti duljem trajanju sirovina (naravno, i krajnjeg proizvoda). Naročito pazite kada koristite tekuće sirovine iz bočice (biljna ulja, eterična ulja, tekući dodaci) da obavezno dobro pobrišete navoj boce papirnatim ručnikom.

Podijeli

E - KNJIGE

Striborova ljekarna

Pročitajte nasumično pokoju priču, svijet se sastoji od bezbrojnih komadića slagalice. U svakom treba uživati kao u dobrom vinu.

Želim vam samo inspiraciju da tragate dalje sami.

Priče iz šume Striborove

Puno je motiva iz kojih je knjiga nastala. Znanost i njena povijest su fascinantni poput bajki i htio sam ispreplesti priče od virusa i bakterija do biljnog svijeta kojeg volim.

Motiv mi je bio udahnuti emotivnost u suho područje znanosti lišeno emocija.

ONLINE TEČAJEVI

Stribor Marković
Online tečajevi iz mikronutricije, fitoterapije i aromaterapije
Scroll to Top